شهرکرد- گزارش خبرگزاری مهر در رابطه با حریق در جنگل ها موجب واکنش منابع طبیعی چهارمحال و بختیاری شد تا در این زمینه جوابیه ای و اعلام کند اقدامات پیشگیرانه انجام شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، خبرگزاری مهر در گزارشی با تیتر «حریق تهدیدی مداوم برای جنگل‌های بام ایران» به موضوع حریق در جنگل‌های چهارمحال و بختیاری و کم کاری‌های منابع طبیعی در این زمینه پرداخت که این مطلب واکنش متولیان امر را به دنبال داشت.


در این جوابیه آمده است:


اقدامات پیشگیرانه اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری در طول پنج سال گذشته از قبیل اطلاع رسانی از طریق صدا و سیما و اصحاب رسانه و همچنین برگزاری کارگاه‌های آموزشی بین جوامع محلی و بهره‌برداران عرصه‌های ملی، مشارکت جوامع محلی در برقراری اکیپ‌های گشت و مراقبت، برقراری کشیک‌های شبانه روزی در ۳۰ نقطه بحرانی وقوع حریق، تهیه ۱۰ دستگاه خودروی اطفا حریق، به کارگیری ۱۵ دستگاه روت فایر، نصب دکل‌های دیده بانی، از همه مهم‌تر ایجاد آتش بر در مناطق بحرانی حریق از قبیل احداث سنگ‌چین، شخم نواری، برداشت علوفه نواری و غیره سبب شده تا چهارمحال و بختیاری هم از نظر سطح و هم از نظر تعداد در ردیف استان‌های برتر پیشگیری و اطفا حریق قرار گیرد که اهدا لوح تقدیر از سوی سازمان جنگل‌ها خود صدق مدعاست.


در سال جاری هم علی رغم آتش سوزی‌های وسیع و گسترده خصوصاً در ناحیه رویشی زاگرس مثل خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان و… که به مرز بحران رسید و از کنترل استان‌های درگیر خارج شد به طوری که وزارت کشور و سازمان جنگل‌ها خود مستقیماً وارد عمل شده و نهایتاً با به پرواز درآمدن بالگردهای نیروی هوایی در چندین سورتی پرواز در مدت زمان طویل (۱۰ روز) اطفا گردید که خوشبختانه در این بین، در چهارمحال و بختیاری با همت ستاد مدیریت بحران استان به ریاست استاندار محترم و فرمانداران و محوریت اداره کل منابع طبیعی، از وقوع آتش سوزی بحرانی که کنترل آن از دست استان خارج شود جلوگیری شد و یا نیاز به اطفا هوایی وجود نداشت که خود نشان از اقدامات و مدیریت خوب این بحران غیرقابل پیش بینی در استان می‌باشد.


خوشبختانه از ابتدای سال جاری تا کنون هیچ‌گونه آتش‌سوزی بحرانی در این منطقه رخ نداده است، و در این گزارش به صورت ناشیانه منطقه ذخیره گاهی چهارطاق را جز شهرستان اردل قلمداد نمودند در حالی که این ذخیره گاه در شهرستان کیار واقع شده است.


در بخشی از صحبت‌های آقای طهماسبی عضو هیئت علمی دانشگاه شهرکرد اشاره شده است که «راهکارهای زیادی به اداره کل منابع طبیعی استان برای جلوگیری از آتش سوزی ارائه شده که متأسفانه تاکنون اجرایی نگردیده»، در پاسخ باید گفت اولاً به استناد کدام نامه یا صورتجلسه یا غیره، نه‌تنها از سوی این عضو هیئت علمی حتی از سوی دانشگاه به اداره کل منابع طبیعی پیشنهادی ارائه نشده است و چه پیشنهاداتی داده شد که منابع طبیعی آنها را اجرا نکرده است و در این زمینه خواهان انتشار مستندات هستیم.


لازم به ذکر است؛ تقویم چرا در مراتع استان ۲۰ شهریور هر سال می‌باشد و پیشنهاد ایشان مبنی بر چرای آخر شهریور ارتباطی با آتش سوزی خردادماه ندارد و همچنین زمانی علوفه مورد تعلیف دام قرار می‌گیرد که تر یا نمناک باشد که در ایام پیشنهادی، علوفه خشک است.


اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری برای جلب مشارکت مردم، تسهیلگرانی بومی و آموزش دیده را در تمامی شهرستان‌ها به‌کار گرفته که با برگزاری کلاس‌های آموزشی و ترویجی زمینه ساز مشارکت مردم و موجب رفع بسیاری از مشکلات شده است.


همچنین طی سنوات گذشته استان چهارمحال و بختیاری در این زمینه (جلب مشارکت مردم در بهره برداری پایدار از عرصه‌های جنگلی و مرتعی) رتبه برتر کشوری را کسب نموده و اولین استانی است که نسبت به ایجاد صندوق حمایت از توسعه منابع طبیعی با تشکیل ۹ شرکت تعاونی فراگیر و عضویت ۷۰۰۰ نفری جوامع محلی، اقدام نموده است.


ای کاش این دکترای اکولوژیک مرتع همانند اساتید دانشگاه علوم پزشکی که هم خود در اتاق عمل حاضر می‌شوند و هم دانشجویان را همراه خود در اتاق عمل یا بالای سر بیمار می‌برند و یا با کالبدشکافی تمامی جوارح انسان را عملاً به دانشجویان نشان می‌دهند، یک بار دانشجویان را با هماهنگی بخش اجرا در مباحث مدیریت منابع طبیعی که صرفاً یک مدیریت علمی نبوده و با مباحث و مشکلات اجتماعی، اختلافات قومی و قبیله‌ای، اختلافات مالکیت‌های عرفی و… مواجه است آشنا می‌نمود.


در بخش منابع طبیعی خیلی از اقدامات پیشگیرانه و حتی اطفا حریق توسط جوامع محلی صورت می‌گیرد و چه بسا آتش سوزی‌هایی که حتی قبل از رسیدن نیروهای ستاد بحران، خود مردم و جوامع محلی و جنگل نشینان اطفا می‌نمایند.


آتش سوزی در جنگل و مرتع یکی از حوادث غیرمترقبه است که قطعاً در همه زمان‌های گذشته، حال و آینده وجود دارد و فقط خاص استان یا کشور ما هم نیست، اما کلی‌گویی آن هم بدون اطلاع از اقدامات انجام شده (کسب رتبه برتر کشوری طی سه سال متوالی و درخشش در جشنواره شهید رجایی در دو سال پیاپی آن هم در شاخص‌های اقتصادی و عمومی و اقتصاد مقاومتی) حکایت همان چشم بسته و دهان باز کرده می‌ماند.


و جای تأمل است که در پایان همین مطلب، موضوع ریزگردهایی را که حل نشده و آتش سوزی جنگل را توسعه می‌دهد مرتبط می‌داند، که باید از این تحقیق علمی انگشت به دهان گرفت و دست مریزاد گفت به چنین خبرنگاری با تحلیل و تحقیق علمی؟!


به استحضار می‌رساند که مجموعه اداره کل از جان باختن شهادت گونه سیدمحمدمهدی حسینی امدادگر هلال احمر در عملیات اطفا حریق نهایت تأثر و تالم خود را اعلام می‌نماید اما در پاسخ به شبهه ایجاد شده توسط خبرگزاری مربوطه باید گفت اولاً این فداکار خدمت از امدادگران هلال احمر بوده و نه فعال زیست دوماً نوع شغل امدادگران هلال احمر همچون نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی هر آن احتمال جان باختن شهادت گونه خود را در راه شغلی که انتخاب کردند دارند همانند چهار امدادگری که در سانحه سقوط هلیکوپتر جمعیت هلال‌احمر در یکی دو سال اخیر در استان رخ داده است یا شهادت تعداد زیادی از نیروی یگان حفاظت از عرصه‌های ملی و محیط بانان محیط زیست در مبارزه با قاچاقچیان چوب و زغال و حیات وحش و یا حوادث غیرمترقبه سیل، آتش سوزی و...


در زمان وقوع حادثه شخص مدیرکل منابع طبیعی در منطقه مورد حریق (سد کارون ۴) حضور داشته و کمتر از ١٠ دقیقه پس از وقوع حادثه موضوع را با معاون وزیر و رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در میان گذاشته و پس از انتقال جنازه فداکاری خدمت، به دلیل تاریکی شب و خطرناک بودن منطقه و احتمال وقوع حادثه مشابه با هماهنگی فرماندار و رئیس ستاد بحران شهرستان که در منطقه به اتفاق مدیرکل بحران و مدیرکل منابع طبیعی استان حضور داشتند، کلیه نیروهای ستاد بحران از منطقه خارج شده و فقط نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی استان و شهرستانها به دستور مدیرکل منابع طبیعی استان برای ادامه عملیات اطفا حریق در منطقه ماندند که خوشبختانه تا ساعت یک بامداد حریق به طور کامل مهار گردید.


و روز تشییع جنازه نیز مجموعه اداره کل در مراسم تدفین و اقامه نماز میت در محل غسالخانه شهرکرد حضور پیدا کرده و تا شهرستان اردل و خاکسپاری، این شهید را بدرقه نمودند.همچنین مدیرکل منابع طبیعی به اتفاق کلیه معاونان و همکاران شهرستانی و استان در مراسم هفتمین روز درگذشت این فداکار خدمت حضور پیدا کرده و شخص مدیرکل در این مراسم به ایراد سخن پرداخت و بیان داشت مشاغلی هستند همچون امدادگر هلال احمر و یگان حفاظت منابع طبیعی و … که لباس آنها کفن آنهاست و زمانی که این لباس را بر تن می‌پوشیم آمادگی خود را برای مرگ اعلام می‌نمائیم.


اینکه جناب مهرداد قطره مدیرکل هواشناسی استان فارس در این مصاحبه گفتگو کرده نیز سوال برانگیز است!


در انتهای این خبر، خبرنگار بدون ذکر منبع خبری مواردی را از قول منابع طبیعی اعلام کرده است که منابع طبیعی در مصاحبه با رسانه می‌گوید تنها بارش باران می‌تواند برای جلوگیری از حریق کمک کننده باشد و … چگونه در فصل تابستان می‌توان منتظر بارش بود. باید خبرگزاری مربوطه در این زمینه پاسخگو بوده و مستندات ارائه نماید.


جای سوال و ابهام است که خبرگزاری محترم برای انتشار اقدامات پیشگیرانه خوبی که در سال گذشته و در سال جاری از سوی اداره کل منابع طبیعی استان در مناطق بحرانی جنگلی و مرتعی صورت گرفته (شناسایی و پهنه بندی ۶۵ نقطه پرخطر وقوع آتش سوزی، بکارگیری دیده بان حریق، احداث آتش بر، تجهیز نیروهای حفاظتی و دهیاری‌ها و شوراهای اسلامی روستاها به امکانات انفرادی اطفای حریق، اطلاع رسانی در قالب تهیه بروشور، بنر، برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی، برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای دامداران و جوامع محلی، ساماندهی گروه‌های همیاران طبیعت در راستای افزایش مشارکت و …) چشم پوشی کرده است.


توضیح مهر:


مهرداد قطره معاون سابق هواشناسی چهارمحال و بختیاری بوده است و اطلاعات کامل از وضعیت آب و هوای این استان دارد.


ذخیره گیاهی و جنگلی چهارطاق یکی از مهمترین بخش‌های جنگلی چهارمحال و بختیاری به شمار می‌رود که دارای پوشش گیاهی بالایی است و خطرحریق هر لحظه در آن وجود دارد که اعلام آن در گزارش حساس کردن منابع طبیعی برای حفاظت بیشتر از این منطقه است.


با وجود اینکه روابط عمومی منابع طبیعی چهارمحال و بختیاری اعلام می‌کند اقدامات پیشگیرانه خوبی در زمینه حریق انجام شده است پس چرا شاهد وقوع حریق در جنگل‌ها هستیم و در سالجارش شاهد فوت یک جوان چهارمحالی برای اطفای حریق برای نخستین بار بودیم.


روابط عمومی منابع طبیعی استان چهارمحال و بختیاری به جای اینکه در راستای واکنش به گزارش مهر اقداماتی از جمله برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای دامداران و جوامع محلی، ساماندهی گروه‌های همیاران طبیعت و… و… را اعلام کند و از طرفی برنامه کاری علی محمدی مقدم مدیر کل منابع طبیعی چهارمحال و بختیاری در زمینه فوت نیروی هلال احمر را به رخ بکشاند، بهتر است به صورت علمی میزان وقوع حریق و خسارت‌های ناشی از آن طی سالجاری و سال‌های گذشته را اعلام کند که خود بیانگر واقعیت‌ها است.


وضعیت حریق در جنگل‌ها و مراتع چهارمحال و بختیاری سال به سال وخیم‌تر می‌شود و فوت نیروی هلال احمر نیز هنگام اطفای حریق از خسارت‌های حریق به شمار می‌رود که در کارنامه منابع طبیعی استان به صورت یک نمره منفی بر جای می‌ماند.


خبرگزاری مهر مشکل یاد شده را تا حصول نتیجه پیگیری خواهد کرد و به زودی ابعاد دیگر موضوع را مورد واکاوی قرار خواهد داد.


کد خبر ۵۰۰۸۸۴۵