نماینده مردم بروجن در مجلس گفت: مهمترین مشکل در اقتصاد، عدم‌ اجرای عدالت و‌ توجه ناکافی به معیشت و طبقات پایین‌ مردم بوده که روز به روز فاصله فقیر و غنی را بیشتر کرده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین امیرقلی جعفری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در شهرکرد، با اشاره به اینکه‌ اولویت‌های کشور، اقتصاد و فرهنگ است، اظهار داشت: با توجه به پیام ‌مقام معظم‌ رهبری‌ به مناسبت آغاز کار ‌مجلس یازدهم‌، قانون باید مسیر و راه کشور را به سوی اهداف بلند ترسیم‌کند و مجلس وظیفه ریل‌گذاری به سمت آن اهداف را عهده‌دار است.

وی افزود: با توجه به مشکلات اقتصادی کشور، ضمانت اجرای این ریل‌گذاری علاوه بر قوه قضاییه، ‌توسط مکانیزم‌هایی برای تشخیص صحت حرکت دولت در این ‌جهت برعهده مجلس نیز گذاشته شده است.

نماینده مردم بروجن در مجلس بر کم‌کردن‌فقر و برقراری عدالت تاکید و خاطرنشان کرد: مهمترین مشکل در اقتصاد، عدم‌ اجرای عدالت و‌ توجه ناکافی به معیشت و طبقات پایین‌ مردم است که روز به روز فاصله فقیر و غنی را بیشتر کرده است.

جعفری با تاکید بر اجرای اقدامات اساسی‌ برای حل مشکلات موجود در اقتصاد کشور گفت: کار اصلی مجلس اصلاح خطوط اصلی اقتصاد ملی از طریق تدوین قوانینی است که اشتغال، تولید و ارزش پول ملی را افزایش دهد و با مهار تورم‌ از اسراف و ریخت و پاش در منابع اصلی کشور و منابع انرژی و در نوع و سبک زندگی جلوگیری شود.

وی خاطرنشان‌کرد: اقتصاد اولویت اول مجلس است و با اصلاح خطوط اصلی اقتصاد می‌توان اشتغال و تولید را افزایش و به پول ملی ارزش داد. باید نگاه کشور در بحث اقتصاد بیشتر به داخل باشد که این به معنی عدم‌ تعامل با دنیا نیست بلکه منظور تکیه بر قابلیت‌ها و ظرفیت‌های ملی است.

نماینده مردم بروجن در مجلس تصریح کرد: با کاستن نقش نفت در منابع ملی و منابع ملی دولت می‌توان با حرکت به سمت منابع و قابلیت‌های غیرنفتی کشور برای مثال در حوزه کشاورزی و صنعت، صادرات غیرنفتی را افزایش داد. تمرکز بر توسعه منابع درآمدی از معادن، فولاد و محصولات کشاورزی که امنیت غذایی را تامین می‌کنند، می‌توان  تمرکز بر منابع درآمدی نفت را کاهش دهد.

 جعفری تصریح کرد: علی‌رغم‌ ظرفیت‌های بسیار در حوزه‌های مختلف در کشور متاسفانه بیشترین بودجه‌ریزی کشور بر اساس نفت به صورت خام‌ است که موجب شده ‌خودکفایی در سایر عرصه‌ها کمتر محقق شود. کاهش نقش نفت در‌ بودجه ملی و منابع اصلی دولت‌، بزرگترین خدمت به مردم‌ است چرا که مردم‌ منتظر اصلاح خطوط اصلی اقتصاد هستند.

وی اولویت دوم‌ کشور را فرهنگ دانست و افزود: با رسیدگی و اهتمام به این‌ بحث علاوه بر امیدآفرینی، می‌تواند موتور‌ پیشران جامعه به سمت قله‌های بالا باشد. موضع‌گیری‌های انقلابی در حوادث مهم‌ جهانی و‌ کشوری و حرکت جهادگونه در راستای‌ تحقق پاکدستی و امانتداری و اصلاح ساختارهای درونی مجلس و تعامل مجلس با بقیه دستگاه‌ها از مهم‌ترین خواسته‌های مردم از نمایندگان است.

نماینده مردم بروجن‌ در مجلس‌ با اشاره به اینکه  قوانین متعدد و متکثری باید اصلاح شوند، افزود: انتظار از مجلس قبل و فعلی حرکت جهادگونه و انقلابی و توجه به‌ محرومین و معیشت مردم مخصوصا طبقات ضعیف بوده و هست. در رویکرد مجلس‌جدید، حرکت به سمت توسعه کشور و رفع محرومیت بر پایه عدالت برای برطرف‌کردن اختلاف طبقاتی در دستور کار قرار گرفته است.

وی با اشاره به حضور بیشترین‌ متخصصین، اساتید و اعضای هیات علمی، وزرا و نمایندگان ادوار در مجلس یازدهم با حرکتی جهادگونه برای حفظ ارزش‌ها و اصول انقلاب در راستای خدمت به مردم ابراز امیدواری کرد: مجلس یازدهم‌ می‌تواند در راستای پاکدستی و امانتداری و کار شبانه‌روزی، گام بردارد.

نماینده مردم بروجن‌ در مجلس با اشاره به اینکه این‌ ترکیب از نیروهای کارآمد، نویدبخش اصلاح برخی ساختارهای درونی مجلس و برخی ساختارهای غلط در کشور خواهد بود افزود: نمایندگان‌ می‌توانند در اجرای عدالت و کم‌کردن هزینه‌ها پیشگام شوند تا یک تغییر عمومی‌در سطح کشور رخ دهد.

وی با تاکید بر اولویت‌بندی مسائل کشور و استان افزود: نرخ بالای بیکاری و سهم‌ بالایی از بیکاری طی 3 سال متوالی در استان باید ترمیم‌ شود که رفع مشکل بیکاری و رونق تولید و اشتغال در گرو  توسعه کشاورزی است.

جعفری افزود: چهارمحال و بختیاری در شرایطی برخوردار‌ از بیشترین منابع آبی است که از مشکلات مربوط به آب رنج‌ می‌برد و علاوه بر خشک‌ شدن‌ دشت‌های استان، نیمی از مردم‌ استان نیز دچار مشکل آب شرب هستند‌. با توجه به ظرفیت‌های استان می‌توان با حل مشکل آب در استان و شهرستان، شاخص‌های بهبود وضعیت اشتغال را ارتقا داد و رونق اقتصادی در بحث کشاورزی را در‌ کنار صنعت و سایر موارد‌ رقم‌ زد.

‌نماینده مردم بروجن‌ در مجلس تصریح کرد: مدیریت درست مجلس در یک بخش به قوانین برمی‌گردد تا کشور از معضلات مختلف نجات یابد و جلوگیری از فساد در بخش نظارتی مجلس مورد‌ توجه جدی قرار گیرد. بهترین انتظاری که مردم از  مجلس دارند با این هیات رئیسه محقق شود‌ و همگان برای تحقق این‌ منظور یاری کنند.

انتهای پیام/7540/ ز