حجةالاسلام امیرقلی جعفری رئیس مجمع نمایندگان استان در نشست مشترک مجمع نمایندگان استان چهارمحال و بختیاری و مدیرکل و معاونین آموزش و پرورش استان گفت: دورادور از وضعیت وزارتخانه بسیار بزرگ و گسترده آموزش و پرورش و مشکلاتی که دارند خبرداریم و اولین دغدغه نمایندگان در مجلس یازدهم هم بحث مشکلات مردم است.


 نماینده مردم شهرستان بروجن در مجلس یازدهم ضمن بررسی پایه‌های اقتدار یک نظام و حکومت سیاسی، تعلیم و تربیت را اساسی‌ترین این پایه‌ها برشمرد و عنوان کرد: پایه‌های اقتدار یک حکومت و نظام سیاسی را نیروی انسانی شکل می‌دهد و در بین نیروی انسانی جوان‌ها حرف اول را می‌زنند، لذا بر اساس این نظریه اهمیت نظام آموزشی,بواسطه  شکل‌گیری شخصیت مدیران‌ و شکل‌گیری شخصیت کسانی که می‌خواهند کشور را اداره کنند که علی‌القائده در مرحله اول به عهده خانواده و سپس نظام آموزشی‌ست, خیلی روشن و واضح است.


وی در ادامه تصریح کرد: هیچ نظام آموزشی در جهان وجود ندارد که در تعلیم و تربیتش خالی از معیارهای اخلاقی و ارزشی باشد، سکولارترین کشورها، به تناسب سیاست‌های خود اصول و مبانی اعتقادی و اخلاقی دارند، آموزش هم می‌دهند و بسیار هم روی آن مصرّند. 


جعفری با بیان اینکه در قرآن بجز یک مورد که اول تعلیم آمده و سپس تربیت، در یازده جای دیگر اول تربیت آمده، گفت:کار صد و بیست و چهار هزار پیامبر که معلمان بشریت بودند اول تزکیّه بوده است، تزکیّه یعنی ساختن، شکل دادن شخصیت، و سپس بعد از آن انتقال مطالب. اول شخصیت را شکل می‌دادند و می‌ساختند که یک انقلاب درونی نیاز داشته و بعد می‌آمدند سراغ انتقال مفاهیم،ولی ما در نظام آموزشی آموزش را بر "پرورش" مقدم دانسته ایم.


نماینده مردم بروجن در مجلس شورای اسلامی گفت: سیکل تربیت یک سیکل بسیار پیچیده است ، به تدریج و دارای نتایج دیر بازده، که با ابزار مختلفی از جمله شخصیّت معلّم,اخلاق معلّم، رفتار وی و ... سر و کار دارد.

جعفری ادامه داد: نظام آموزشی با این اهمیّت ویژه‌اش باید از تکان‌های سیاسی دور باشد! بی تعارف اگر نظام آموزشی چنین بنیادین و تأثیر گذار است از این تکانش های حزبی و گروهی و سیاسی باید بدور باشد! نه اینکه در نظام آموزشی تعلیم سیاست ندهیم، بلکه از تکان‌های سیاسی دور باشد که  اگر کار درست انجام شود و یک حاج‌آقا روح‌الله تربیت شود یک قرن انسان‌ها را دگرگون می کند، لذا فعالیّت در این عرصه واقعا قصد قربت می‌خواهد.


حجة‌الاسلام جعفری گفت: متاسفانه یا خوشبختانه آموزش و پرورش ما عیال‌وار ترین وزارت خانه کشور است و این گستردگی که خودش حُسن است، بلای جان آموزش و پرورش شده! 

نماینده مردم در مجلس بازگو کرد: مجلس یازدهم همان‌طور که مقام معظم رهبری در پیام اولیّه شان فرمودند دو رسالت اصلی دارد: یکی بحث اقتصاد و معیشت مردم و دیگری فرهنگ که متأسفانه آنقدر وضع اقتصاد و معیشت مردم در جامعه بهم ریخته است که کمتر به فرهنگ مردم پرداخت شده است.