تشدید نظارت بر ادارات و اصناف، برخورد با متولیان برگزاری مراسمات خانوادگی، پیگیری روند برگزاری مراسمات عزاداری محرم و بررسی وضعیت شیوع ویروس کرونا در استان از جمله مسائل مطرح شده در جلسه ستاد استانی کرونا بود.


به گزارش خبرگزاری فارس از شهرکرد ظهر امروز جلسه ستاد استانی مبارزه با ویروس کرونا در محل استانداری چهارمحال و بختیاری تشکیل شد.

تشدید نظارت بر ادارات و اصناف، برخورد با متولیان برگزاری مراسمات خانوادگی، پیگیری روند برگزاری مراسمات عزاداری محرم و بررسی وضعیت شیوع ویروس کرونا در استان از جمله مسائل مطرح شده در این جلسه بود.

ابتدای جلسه سیدراشد جزایری گفت:  چهارمحال و بختیاری در خصوص شیوع ویروس کرونا نسبت به سایر استان‌های کشور از وضعیت مطلوب‌تری برخوردار است و حدود ۸۷ درصد افراد در استان مصمم به رعایت حفاظت فردی هستند به خصوص قشر متدین و مذهبی جامعه به طوری که هیچ مورد ابتلا به کرونا در نمازهای جمعه گزارش نشده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ادامه داد: از ابتدای مرداد ماه تاکنون تعداد ۵ هزار ۱۳۱ بازدید تخصصی در خصوص رعایت پروتکل‌های بهداشتی در چهارمحال و بختیاری صورت گرفت.

وی خاطرنشان کرد: تعداد ۴هزار ۳۷۷ مورد پروتکل‌های بهداشتی را رعایت اما به مابقی این تعداد تذکر داده شد و تعداد ۱۰۱ مورد به دادگاه معرفی و چهار واحد صنفی نیز در ماه جاری پلمب شد.


نتیجه تصمیمات امروز دو هفته آینده مشخص خواهد شد

در ادامه فریدون رحمانی اظهار داشت: هر تصمیمی که در این ستاد گرفته شود نتیجه آن دوهفته آینده مشاهده خواهد شد و برای جلوگیری از طغیان مجدد ویروس باید از الان تصمیماتی گرفته شود.

معاون درمان دانشگاه علوم‌پزشکی اضافه کرد: همواره ۲۵ درصد از نمونه‌های گرفته شده جواب آن مثبت است و در حدود ۶۰ درصد طبق میانگین کشوری در مراکز درمانی بستری می‌شوند.

وی تاکید کرد: طرح‌های مطالعاتی بسیاری در خصوص کرونا در دست اقدام است و حدود ۸۵۰ نمونه از پرسنل کادر درمان گرفته شده که حدود ۱۵ درصد آزمایش مولکولی آن‌ها مثبت بوده و در حدود ۱۱۵۰ نفر هم نمونه سلولوژی چک شد که ۹ درصد مثبت شد و این نشان از طولانی شدن عمر کرونا در جامعه می‌دهد و به احتمال زیاد مدت طولانی با این ویروس درگیر باشیم.


کنکور سراسری طبق زمان‌بندی اعلام شده برگزار خواهد شد

سعید کریمی نیز در خلال جلسه گفت: آزمون دکتری به خوبی و بدون هیچ مشکلی برگزار شده که کمال تشکر را از کادر بهداشت و درمان داریم.

رئیس دانشگاه شهرکرد اضافه کرد: برای برگزاری کنکور سراسری نیز برنامه‌ریزی‌هایی شده است و طبق قرار قبلی در اواخر مردادماه برگزار خواهد شد.

وی اضافه کرد: آزمون کارشناسی ارشد نیز همین هفته در دانشگاه شهرکرد دانشگاه پیام‌نور و دانشگاه آزاد در روزهای پنج‌شنبه، جمعه و شنبه برگزار خواهد شد.


ستاد کرونا مرهمی برای زخم اقتصادی کسبه در نظر بگیرد

نجف کریمی نیز در خلال جلسه اظهار داشت: بیشترین ضربه اقتصادی را از شیوع ویروس کرونا کسبه و اصناف متحمل شدند و با توجه به اجاره‌های سنگین و مشکلات معیشتی که برای آن‌ها ایجاد شده تقاضای حمایت و همیاری بیشتر ستاد کرونا را داریم.

رئیس اتاق اصناف ادامه داد: با توجه به اعتراض رستوران‌داران و کبابی‌ها تقاضای بازگشایی سالن‌های این اصناف با ظرفیت ۵۰ درصد را داریم تا بتوانند مقداری مشکلات معیشتی و اقتصادی خود را برطرف کنند.


انتهای پیام/۶۸۰۳۳/م