نماینده مردم بروجن در مجلس شورای اسلامی گفت: درحال حاضر حدود ۴۰ درصد صنایع استان کاملا تعطیل و ۶۰ درصد باقیمانده با ۳۰ یا ۴۰ درصد ظرفیت‌شان در حال فعالیت هستند.


به گزارش خبرگزاری فارس از شهرکرد، حجت الاسلام و المسلمین امیرقلی جعفری ظهر امروز در شورای هماهنگی بانک‌ها گفت: استان چهارمحال و بختیاری سال‌هاست در صدر جدول بیکاری و در آخر جدول اشتغالزایی قرار دارد و باید خروجی این جلسات در راستای حل این مشکلات باشد.

نماینده مردم بروجن در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در حوزه صنعت امروز حدود ۴۰ درصد صنایع کاملا تعطیل هستند و ۶۰ درصد باقیمانده با ۳۰ یا ۴۰ درصد ظرفیت‌شان در حال فعالیت هستند؛ باید بپذیریم صنایع ما با عدم نقدینگی، فرسودگی قطعات و ... دست و پنجه نرم می‌کنند.

وی در واکنش به گزارشات ارائه شده توسط مدیران برخی از بانک‌ها، گفت: بر اساس برخی از آمارهایی که ارائه شد، کارهای خوبی صورت گرفته اما واقعیت این است که این میزان اشتغالزایی گزارش شده در برابر ظرفیت‌های این استان ناچیز است؛ چهارمحال و بختیاری قابلیت زیادی در حوزه سرمایه‌گذاری در طرح‌های کشاورزی مانند گلخانه و درخت‌کاری دارد.

جعفری با ابراز گلایه از رویه موجود پیشنهاد داد: باید همه دست به دست هم دهیم و یک تحول در حوزه کشاورزی در استان رقم بزنیم؛ و کمک کنیم روستائیان و کشاورزان به اشتغال و درآمد پایدار از پرتو کشاورزی دست پیدا کنند.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس تصریح کرد: باید شرایطی فراهم شود که کشاورز استان چهارمحال و بختیاری بتواند در سال چهار یا نهایتا ۶ ماه کشاورزی کند و بقیه سال بتواند از درآمد آن بهره‌مند شود نه اینکه در فصول سرد سال راهی کمیته امداد و خیریه‌ها شود.

وی با انتقاد از عدم افتتاح حساب برخی از صنایع بومی در استان، گفت: اینکه صنایع بزرگ استان حساب مالی خود را در استان دیگری افتتاح کنند اصلا قابل قبول نیست؛ برای مثال امروز بخشی از کارخانه فولاد مبارکه در استان ما است و آلودگی ایجاد می‌کند ولی گردش مالی نجومی این صنعت در استان دیگری اتفاق می‌افتد.

وی با انتقاد از کمبود شعب بانک در شهرستان بروجن، انتقاد کرد: امروز در بروجن یک شعبه بانک تجارت وجود دارد و تا شهر لردگان دیگر شعبه‌ای وجود ندارد، یا در امام قیس هیچ بانکی نیست و افراد گاهی برای یک کار ساده بانکی باید کیلومترها مسیر را طی کنند.


انتهای پیام/۳۳۳۹/م