شهرکرد- رئیس سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: ۲۰ درصد بادام تولیدی کشور از چهارمحال و بختیاری صادر می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، ذبیح الله غریب عصر چهارشنبه در جمع خبرنگاران گفت: کشاورزی، نیرو محرکه رشد و توسعه اقتصادی چهارمحال و بختیاری است و ۲۹ درصد از تولید ثروت ارزش افزوده این استان مربوط به بخش کشاورزی، که یک سوم اقتصاد این استان مربوط به این بخش است.


وی افزود: چهارمحال و بختیاری استانی کوهپایه ای است که از ظرفیت خوبی در دامپروری و کشاورزی برخوردار است و بیش از ۲۰ درصد بادام صادراتی کشور متعلق به این استان است که به هندوستان صادر می‌شود


وی گفت: چهارمحال و بختیاری رتبه نخست پرورش ماهیان سردآبی را از آن خود کرده است و در حوزه آبزی پروری یک درصد وسعت کشور را داریم اما ده درصد استحصال آب شیرین در این استان انجام می‌شود ۲۵ هزار تن ماهی قزل آلا در این استان تولید می‌شود که ۱۵ درصد تولید کشور است


غریب ادامه داد: در بحث توسعه باغات حدود ۴۰ هزار هکتار باغ مثمر در این استان وجود دارد همچنین بحث پرورش دام هم از ظرفیت خوبی برخوردار است و حدود ۳.۵ درصد شیر و گوشت کشور متعلق به این استان است.


رئیس سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری با اشاره به تکمیل زنجیره تولید بیان کرد: برنامه‌هایی که برای این محصولات داریم که بتوانیم زنجیره‌های فعالیت بخش کشاورزی را تکمیل کنیم.


وی ادامه داد: در بخش آبزی پروری یک زنجیره کامل وجود دارد که از تولید تخم چشم زده تا مراکز فرآوری و صادرات ظرفیت خوبی وجود دارد.


کد خبر ۴۹۹۲۲۶۳